Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Bir Yiyecek

Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Bir Yiyecek

16 Kasım 2015, Pazartesi

Makarna sürdürülebilir bir yiyecektir. Birçok yiyeceğe kıyasla çevreye daha az zarar verilerek üretilmektedir. 

Bugün çoğu beslenme uzmanı, tahıl, meyve ve sebzelerden oluşan sürdürülebilir diyetlerin sadece bizim için faydalı olmakla kalmayıp aynı zamanda doğa içinde faydalı olduklarını söylemektedir. Bu yaklaşım dünya çapında gitgide yaygınlaşmaktadır. Örneğin;  her beş yılda bir Amerika'da beslenmeyle ilgili değişiklikler tavsiye eden bir grup beslenme bilimi uzmanının oluşturduğu  The Dietary Guidelines Advisory Committee ( Beslenme Kuralları Danışma Komitesi) ilk defa bu sene, Klasik Amerikan diyeti yerine, vejeteryan ağırlıklı yiyeceklerin ve daha az kalorinin ve hayvansal yağların, proteinlerin insanlar ve doğa için daha yararlı olacağını önermişlerdir.
Brezilya halkı için yapılan, 2014'te tekrar gözden geçirilmiş Brezilya Beslenme Kılavuzunda, Brezilya Sağlık Bakanı  sağlıklı diyetlerin sosyolojik ve çevresel olarak sürdürülebilir yiyeceklerden oluştuğunu belirtmiştir. 
Bizler, bizim sağlığımızla doğanın sağlığının tamamen iç içe olduğunu öğrenmekteyiz. Makarna bu ilişkinin en büyük örneğidir. 

İşte nedenleri;
•    Makarna üretilmesi en kolay yiyeceklerden biridir.
•    Yıl boyunca yetiştirilmesi, nakliyesi ve muhafaza edilmesi zor olan sebze ve meyvelerden daha çok enerji içermektedir.
•    Çeşitli sebzeler veya artık yiyecekler bile kullanılarak muhteşem bir yemeğe dönüşen makarna israfı önler. 
•    Doğamızın iklimi bir belirsizliğe doğru sürüklenirken, yemek seçimlerimizi yaparken çevrenin paha biçilemez kaynaklarına zarar vermeyecek en iyi yolları seçerek yapmalıyız.

Uzmanlara göre;
•    Makarna doğa açısından mükemmel bir seçim! Ekosistem üzerinde yapılan bir araştırmada tahıllardan bir kalorilik yemek üretilebilmesi için sadece 0,51 litre su kullanıldığı gözlemlenmiştir.
•    Benzer şekilde, gıda yaşam döngüsü analizleri makarnanın karbon ayak izinin sadece 14.5 ozCO2eq/Ib. Olduğunu belirtmiştir.
•    Kaygılı Bilim Adamları Birliği de (UCS – The Union of Concerned Scientists) aynı sonuça ulaşmış ve organik yetiştirilen yiyeceklerinde sürdürülebilir olduğunu belirtirken " Küresel ısınmanın emisyonunu azaltmak için beslenme düzenimizde değişiklikler  yapmalıyız. Örneğin daha az emisyona sahip makarna yemek  gibi daha etkili yollar da var." demiş ve  makarnayı düşük emisyonlu bir yiyecek olarak sınıflandırmıştır.
•    2010'da biyolojik çeşitlilik ve sürdürülebilir yiyecekler üzerine Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan bir araştırma; Akdeniz diyetini biyolojik çeşitliliği sebebiyle, sürdürülebilir bir diyet olarak tanımlamıştır. Hatta, diğer mevsim yiyeceklerininde ham maddesi olan makarnanın bu çeşitliliğin ana öğesi olduğunu savunmuşlardır. 

Masaya Kadarki Yolcuğu
Cooking Light dergisinin en son sayısında, iki çocuk annesi ve en iyi bilinen sürdürülebilir yiyecek savunucularından biri olan First Lady Michelle Obama, oldukça sağlıklı ve enerji tasarruflu olduğunu söylediği bir tabak ıspanaklı ve domatesli makarna tarifini vermiştir. Bu çevre dostu yemeği yapmak daha az enerji ve daha az su gerektirmektedir, çünkü iki yerine bir bardak su kullanılmakta ve rasgele seçebileceğiniz istediğiniz sebzelerden yapılmaktadır.( makarnayı süzgeçten geçirmenize veya ekstra olarak tabak çanak kirletmenize gerek kalmamaktadır)  "Biraz domates, fesleğen ekliyorsunuz, makarnayı birazcık haşlıyorsunuz, baharatlarla lezzetlendirdikten sonra yemeğiniz hazır! Hem de oldukça hızlı bir şekilde."
First Lady Obama ve diğer uzmanlar makarnanın hem doğa hem de bizim için mükemmel olduğu konusunda hemfikirlerdir. İşte size bunun birkaç nedeni:
Durum buğdayı irmiğinden veya yumurta ve su karıştırılarak diğer çeşit tahıllardan yapılan makarna; özünde besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Zeytinyağı, domates salçası, sebzeler, baklagiller, deniz ürünleri ve yağsız et gibi diğer sağlıklı besinlerle birlikte karıştırılarak hazırlanabilen makarna, tüm Dünyada geleneksel sağlıklı beslenme düzenlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.
Sadece bazı gıdaların "sürdürülebilirlik endeksi" makarna kadar yüksektir. Gıda tedarik zincirinin her bir aşamasında makarna sürdürülebilirdir (Buğdayın hasadından üretimine, evde hazırlanışından tüketimine kadar olan süreçler boyunca). Makarnanın yaşam döngüsü analizi şunu göstermektedir ki; tarladan masaya kadar olan süreçte, makarnanın çevreye olan etkisi oldukça düşüktür. Yani bir başka ifadeyle, bir tabak makarna yemek çevreye zarar vermeden üretilmiş bir gıdayı tüketmek anlamına gelir.
Alınan kalori miktarının %50'sini karşılayan ve üretimi açısından çevreye en az zarar veren birkaç üründen birisi olan tahıllar; dünya çapında en önemli besin kaynağıdır.
Geleneği Sürdürmek
Dünyada, makarna yüzyıllardır mutfağın en önemli kurtarıcı ögelerinden biri olmaya devam  etmektedir. Artakalmış peynirlerden, sebzelerden ve diğer yiyecekleri kullanarakta hazırlanabilen yemek hazırlamanın en mükemmel yoludur. Atalarımız bizlerden daha az savurganlardı ve makarna kesinlike bizlere bu savurganlık konusuna çözüm bulmada el ayak olmaktadır. Hiçbir şekilde yiyecek israf etmeden, makarna ülkemizde yoğurt, peynir ve sebzelerle, Akdeniz'de zeytinyağı, yeşillik ve domatesle,  Çin'de soya sosu ve meyvelerle birlikte hazırlanabilir.
Sürdürülebilir yiyecekler ve atık azaltımı daha çok gündeme gelmeye başlamışken, makarna hiç şüphesiz sağlıklı ve sürdürülebilir bir yiyecek olarak kalmada geleneğini sürdürmeye devam edecektir. 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Faydalı Linkler

Fotoğraf Galerisi